poniedziałek, 30 maja 2016

#22 Playlist for the dead - Michelle Falkoff


Sam zastaje swojego najlepszego przyjaciela w pokoju na łóżku martwego. Hayden po pamiętnej imprezie odebrał sobie życie i pozostawił Samowi playlistę i kartkę z napisem "Dla sama - posłuchaj, a zrozumiesz". Zdruzgotany śmiercią przyjaciela Sam postanawia dowiedzieć się, dlaczego jego kumpel postanowił odejść. 
W dniu pogrzebu Haydena, Sam poznaje tajemniczą Astrid, z którą zaczyna się dobrze dogadywać, co dziwne dla osoby, która miała tylko jednego przyjaciela. 


Sam nie rozumie piosenek, ani ich przesłania, jakie ze sobą niosą, jednak każdego dnia zaczyna rozumieć, wraz z każdym nowo poznanym faktem.

Chłopcy byli zakochani w muzyce, przejawia się to na każdej stronie książki. Sam opowiada o gustach muzycznych swojego przyjaciela, o tym jak się sprzeczali, który wokalista jest lepszy. Gry, muzyka i komiksy - z tego składało się życie dwóch dorastających chłopców - ze wspólnych pasji. Tylko, dlaczego jeden z nich został z nimi zupełnie sam? 


"Ludzie mówią mnóstwo różnych rzeczy. Niektóre z nich mogą się przydać, inne cię rozdrażnią, a wiele z nich będzie ci działać na nerwy. Mówią je jednak dlatego, że inne osoby im je powiedziały, lub dlatego, że okazały się one przydatne, gdy sami kogoś stracili. Intencje mają dobre." 


Książka niesie w sobie mnóstwo przesłań do młodego pokolenia. Pokazuje, co może popchnąć młodego człowieka, który ma jeszcze mnóstwo życia przed sobą, do odebrania sobie życia. Smutna opowieść o grupie nastolatków borykających się - każdy osobno - ze swoimi problemami. 

Większość ludzi nie wie jak zachowywać się po śmierci bliskiej nam osoby. Zwłaszcza, kiedy to ona sama wybrała, że jej czas na tym świecie się już skończył. 

Samuel jest bardzo inteligentnym młodym chłopcem, a styka się z niecodziennymi sytuacjami, z którymi musi sobie radzić sam.  

Playlist for the dead to książka, która zakrada się po cichutku do wnętrza naszej duszy i nakazuje spojrzeć na życie z innej perspektywy. Czasami mamy nawet ochotę cofnąć się do swoich czasów ze szkoły, aby spojrzeć czy popełniliśmy gdzieś błąd. Może kogoś skrzywdziliśmy? 

 "Jej największą zaletą było to, że zacząłem rozmawiać z ludźmi. A raczej ich słuchać. Tego właśnie nauczyła mnie ta składanka: jak ważne jest słuchanie innych."

Dowiedz się, dlaczego Hayden odebrał sobie życie! Gwarantuję zaskoczenie i dobrze spędzony czas z tą dwójką.
 

 PLAYLIST FOR THE DEAD KLIK!

1 komentarz:

  1. Mam tę książkę i mam też nadzieję, że będzie tak dobra jak wszyscy piszą :)

    OdpowiedzUsuń