czwartek, 4 maja 2017

#60 FATALNA LISTA - Siobhan VivianCześć kochani! Dziś nie w formie filmu, a w formie pisanej. Muszę sobie przypomnieć jak to jest pisać! :O Żarcik, żarcik. :D 

"Co prawda wszystkie te dziewczyny znalazły się na liście, jednak każda miała swój świat. Nic ich nie łączyło."

 Z twórczością Siobhan Vivian już się spotkałam, tylko to był akurat jej duet z Jenny Han w trylogii Ogień za ogień. (Swoją drogą niecierpliwie czekam na kolejny tom!) Jednak teraz miałam okazję skonfrontować się ze stylem autorki. Ostatnio miałam ogromną ochotę na jakąś młodzieżówkę, chciałam przeczytać coś innego niż dotychczas, ale… 

Czy mi się podobało? 

Przede wszystkim, o czym jest ta książka? 

Zapraszam! 


Tytułowa fatalna lista, jest coroczną tradycją Mount Washington High School, ukazuje się zawsze tydzień przed balem. Wybierane są najbrzydsze i najładniejsze dziewczyny z każdej klasy. Klas jest cztery z każdej klasy jedna do kategorii, co daje nam osiem nazwisk na liście. Teoretycznie mamy cztery szczęściary, bo przecież są najpiękniejsze w całej szkole, a także cztery ofiary losu, ponieważ zostały okrzyknięte najbrzydszymi. Czy, aby na pewno wszystko jest tu czarno białe? 

"Ależ nie ma w tym nic dziwnego. Pragnie poczuć się piękna. Każda dziewczyna, która dzisiaj przyszła na imprezę, w głębi duszy tego pragnie. To dlatego tak strasznie emocjonują się listą i balem."


Główne bohaterki, których, jak wspomniałam powyżej, jest osiem mają różne problemy, każda przedstawia dobrze zarysowany problem, z jakim może borykać się nastolatka w liceum. Typowa buntowniczka; dziewczyna, która walczy z anoreksją; piękna, ale brzydka w środku; nowa dziewczyna w szkole; ładniejsza, ale głupsza od starszej siostry. Każdy z tych problemów jest ważny, jednak, co za dużo to niezdrowo. Autorka postanowiła postawić na szablonowość i brak negowania niektórych zachowań bohaterek. Oczywiście jakiś minimalny przekaz niesie za sobą ta książka. 

"Jednego dnia dziewczyny obgadywały jedna drugą, używają najokrutniejszych wyzwisk, a już następnego przysięgały, że będą odtąd dla siebie najlepszymi przyjaciółkami."


Muszę Wam powiedzieć, że pomysł na historię naprawdę bardzo ciekawy. Jednak pomysł nie zawsze idzie w parze z wykonaniem, a to akurat troszkę leży w tej historii. Nie wzbudziła we mnie żadnych emocji. Ciężko mi było się połapać we wszystkich imionach, które pojawiały się w fabule. Jednak osiem głównych bohaterek to stanowczo za dużo, jak na czterystustronicową książkę. Najbardziej brakowało mi narracji pierwszoosobowej, może lepiej wczułabym się w bohaterki, lepiej je zrozumiała, a przede wszystkim poczuła, choć odrobinę empatii. Niestety narracja trzeci osobowa postawiła mur pomiędzy mną a historią. 

"Wstrętem napawała ją myśl, że dziewczyny oceniają się nawzajem i uprzedmiotawiają, pogrążając jedne, a inne wynosząc na piedestał."


Osobiście nie wiem czy spodoba Wam się ta historia. Jest troszkę zagmatwana i taka z lekka szablonowa. W moim odczuciu trylogia Ogień za ogień jest zdecydowanie lepsza i mnie wciągnęła, a tu jest tak… nijako? 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję księgarni internetowej dadada.pl
 


1 komentarz:

  1. Jak dla mnie to taka książka, która nie jest ani zła, ani dobra. Fajnie się ją czyta, ale mnie nie zachwyciła niczym. :)

    Pozdrawiam,
    Magda z Dwie strony książek

    OdpowiedzUsuń